ODS přišla v komunálních volbách o čtvrtinu svých zastupitelů v obcích a městských částech, Piráti a TOP 09 zhruba také, KDU-ČSL o šestinu. STAN a Zelení mají lidí skoro stejně jako před volbami. STAN je ale má jinde: ve velkých městech mu přibyli, na vesnicích ubyli. Mapy ukazují, kde mají strany zastupitele teď (plná tečka) a odkud vypadly (prázdný kroužek).
Klikněte pro zvětšení
ODS měla před letošními volbami v zastupitelstvech obcí, měst a městských částí 2 294 lidí, které sama navrhla, teď jich má 1 721. Piráti klesli z 273 na 199, TOP 09 ze 427 na 326 a KDU-ČSL z 3 254 na 2 722. STAN má 1 810 zastupitelů místo 1 844, Zelení 127 místo 129. Pro srovnání: SPD, jak jsme spočítali v předchozím článku o vládních stranách v obcích, ztratila dvě třetiny zastupitelů, KSČM čtyři pětiny a ANO 6 %.
Postup je stejný jako u vládních stran. Prošli jsme registry kandidátů a mandátů za všech 6 394 zastupitelstev obcí a městských částí. Za zastupitele strany počítáme každého zvoleného, kterého strana navrhla, ať stál na její vlastní kandidátce, na společné s jinými stranami, nebo jako nestraník. Koalici SPOLU, ve které ODS, KDU-ČSL a TOP 09 kandidovaly do Sněmovny, proto rozdělujeme: každý zvolený patří té straně, která ho navrhla. Výchozí stav jsou volby 2022, a kde se od té doby volilo znovu, platí novější volby.
Mapa níže ukazuje všech šest stran najednou: můžete je porovnávat, přepínat mezi stavem před volbami a po nich a hledat jednotlivé obce.
STAN přibral ve městech, ostatní strany ubývají hlavně na venkově
Všech 6 254 obcí: kde mají strany zastupitele po volbách 2022 a 2026, kde je udržely, ztratily nebo získaly, kde letos kandidovaly a odkud vypadly. Kliknutím na stranu v legendě ji vypnete, najeďte na obec nebo ji vyhledejte.
Načítám mapu obcí…
Počty zastupitelů před volbami a po nich. Zastupitel strany = zvolený kandidát, kterého strana navrhla, i na společné kandidátce. U měst s městskými částmi (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň…) se sčítá město i jeho části. Když se zvolený pohled v obci týká víc stran, má obec barvu té s víc zastupiteli (u změn s větší změnou, u kandidátů s víc kandidáty).
Stranických zastupitelů ubylo, nezávislých přibylo
Opoziční strany ztrácejí v obcích v širším pohybu. Všechny politické strany a hnutí dohromady měly po volbách 2022 v zastupitelstvech obcí a městských částí 14 023 lidí, které navrhly, teď jich mají 11 593, o 17 % méně. Nezávislí kandidáti bez nominace strany, kteří kandidují většinou za místní sdružení, obsadili 81,2 % všech 61 677 mandátů, před volbami 77,3 %.
🔻🔻🔻
Kam se ztracení zastupitelé poděli, ukazuje srovnání jmen. Lidi zvolené v roce 2022 jsme hledali mezi letošními kandidáty téhož zastupitelstva podle jména, příjmení a věku. Ze 2 294 zastupitelů ODS bylo 1 068 zvoleno znovu za ODS a dalších 330 znovu zvoleno, ale tentokrát bez nominace ODS, většinou (251) jako nezávislí kandidáti. U STAN je ten poměr podobný: 861 znovu za STAN, 333 bez jeho nominace, z toho 313 jako nezávislí.
Část úbytku tedy neznamená, že by lidé z radnic odešli. Kandidovali znovu, jen bez stranické nominace. Kolik z nich dál v obci se svou stranou spolupracuje, z dat poznat nejde.
ODS ztratila nejvíc v obcích do 10 000 obyvatel a v Českých Budějovicích
V obcích do 10 000 obyvatel klesl počet zastupitelů ODS z 1 413 na 898, ve větších městech a městských částech z 881 na 823. Ze 718 zastupitelstev, kde ODS před volbami někoho měla, letos ve 146 nikoho nenavrhla, a přišla tak o 318 lidí. V dalších 63 kandidovala a nikdo neprošel.
Nejvíc zastupitelů v jednom městě ztratila v Českých Budějovicích. V roce 2022 tam získala 29,35 % hlasů a 16 mandátů, letos dostala 7,73 % a 4 mandáty, se stejně dlouhou kandidátkou 45 lidí. Méně lidí má ODS také v Brně (9 místo 12), v Mladé Boleslavi (5 místo 8) a ve Zlíně (4 místo 7). Z liberecského zastupitelstva, kde měla tři lidi, vypadla úplně.
Jinde přibrala. V Teplicích má 10 zastupitelů místo 6 (30,09 % hlasů), v Ostravě 9 místo 5 na společné kandidátce srdcOVA s lidovci, TOP 09 a nestraníky, v Jihlavě 9 místo 7 na kandidátce Tým Pro Jihlavu, která tam získala 37,49 % hlasů. V Praze má ODS v zastupitelstvu hlavního města 11 lidí místo 10, v Praze 4 má 14 místo 9.
Podle krajů ODS nejvíc ubylo ve Středočeském kraji (z 382 na 260), v Jihočeském (ze 171 na 94) a ve Zlínském (ze 136 na 69). V Pardubickém kraji má zastupitelů skoro stejně jako dřív (108 místo 110), v Praze 248 místo 253.
STAN přibral ve velkých městech, na vesnicích ubyl tam, kde přestal kandidovat
STAN má zastupitelů skoro stejně jako před volbami, jejich rozložení se ale změnilo. Ve 13 krajských městech včetně Prahy měl v zastupitelstvech měst 26 lidí, teď 87. V Praze dostal 23,16 % hlasů a 17 mandátů místo 5 před čtyřmi lety, stejně mandátů získala kandidátka SPOLU pro Prahu. V Plzni má 10 zastupitelů místo 4, v Olomouci 9 místo 2, ve Zlíně 9 místo 3, v Ostravě 7 místo 1 a v Hradci Králové a Pardubicích po pěti, kde dřív neměl nikoho. Nově má devět lidí v Chebu, v Rumburku osm místo jednoho. V pražských městských částech má 168 zastupitelů místo 97.
V obcích do 10 000 obyvatel naopak STAN ubylo 276 zastupitelů (z 1 542 na 1 266). Nejvíc ve Středočeském kraji (ze 450 na 332), v Olomouckém (ze 151 na 117) a v Plzeňském (ze 211 na 192). Přibral v Praze (ze 102 na 185), v Pardubickém kraji (ze 76 na 101) a v Jihomoravském (ze 212 na 237).
Většina venkovských ztrát připadá na obce, kde STAN letos nikoho nenavrhl nebo navrhl méně lidí než minule. Ve 143 zastupitelstvech, kde měl celkem 371 zastupitelů, letos nekandidoval vůbec. Ze zmíněných 371 lidí bylo 189 zvoleno znovu, jen na jiné kandidátce. V Luštěnicích na Mladoboleslavsku měl STAN všech 15 zastupitelů, letos jich 12 prošlo za sdružení SNK Luštěnice 2026+. V Pržně na Frýdecko-Místecku se všech šest bývalých zastupitelů STAN dostalo do zastupitelstva za sdružení PRŽNO 2030 PLUS. V Pačejově na Klatovsku měl STAN 15 zastupitelů a letos navrhl jediného kandidáta.
Kde STAN postavil aspoň tolik kandidátů jako v roce 2022 a přesto ztratil, jde o 58 zastupitelstev a pokles ze 283 na 182 lidí. Například ve Všerubech na Domažlicku má 8 zastupitelů místo 15, v Dolním Třeboníně na Českokrumlovsku 1 místo 7 a v Psárech u Prahy 10 místo 15. Proč tam STAN ztratil, data neříkají. Tyto obce jsou námětem na další zkoumání.
KDU-ČSL ztratila šestinu zastupitelů, v Brně jich má dvakrát víc
KDU-ČSL zůstává stranou s nejvíc zastupiteli v obcích, má jich 2 722, víc než STAN (1 810), ODS (1 721) nebo ANO (1 650). Proti roku 2022 jich ztratila 532. V obcích do 10 000 obyvatel jí ubylo 555 zastupitelů (z 2 915 na 2 360), nejvíc ve Zlínském kraji (ze 482 na 350), v Jihomoravském (z 876 na 790) a na Vysočině (z 379 na 314). Ve 173 zastupitelstvech, kde měla celkem 426 lidí, letos nekandidovala. Ve větších městech a městských částech naopak přibrala, z 339 na 362. V Brně má 10 zastupitelů místo 5: společná kandidátka Lidovci a Starostové získala 27,38 % hlasů a 18 mandátů.
TOP 09 navrhla o 37,5 % méně kandidátů než v roce 2022, uspěli ale častěji (20,7 % proti 16,9 %). Celkem má 326 zastupitelů místo 427. Nejvíc ubylo v pražských městských částech (z 81 na 62) a v obcích, kde letos postavila jednoho kandidáta místo celé kandidátky: v Hořicích a v Sobotce na Jičínsku měla po šesti zastupitelích, teď nemá ani jednoho. Přibrala v Hradci Králové (4 místo 2) a v Podbořanech na Lounsku (5, dřív žádného).
Všechny tři strany sněmovní koalice SPOLU měly dohromady před volbami 5 975 zastupitelů, teď 4 769, o pětinu méně. Ve 13 krajských městech mají 133 lidí místo 143.
Piráti vypadli ze zastupitelstev Plzně, Ostravy a Olomouce
Piráti mají zastupitele hlavně ve městech, v obcích do 10 000 obyvatel jich měli před volbami 37. Ve 13 krajských městech jich bylo 48, teď 33. V Praze dostali 9,37 % hlasů a mají 7 zastupitelů místo 13 (v roce 2022 17,72 %), v pražských městských částech 57 místo 80. Ze zastupitelstva Plzně, kde měli čtyři lidi, vypadli s 4,89 % hlasů, z Ostravy se 4,94 %. V Olomouci byli na společné kandidátce MILUJEME OLOMOUC s TOP 09 a Zelenými, která získala tři mandáty, žádný z nich ale nepřipadl kandidátovi navrženému Piráty. V Hradci Králové mají jednoho zastupitele místo čtyř.
Kandidáti navržení Piráty uspěli ze všech šesti stran nejméně často, zvolen byl každý desátý (9,9 %). Přibrali v Českých Budějovicích, kde mají 6 zastupitelů místo 3, a nově mají po třech v Uherském Brodě a v Břeclavi.
Zelení mají 127 zastupitelů místo 129 a přibrali hlavně v Brně. Kandidátka ZELENÉ BRNO, na které byli se Žít Brno a dalšími uskupeními, získala 8,90 % hlasů a 6 mandátů, z toho 5 pro kandidáty navržené Zelenými (dřív 2). V brněnských městských částech mají 25 zastupitelů místo 12, například v Komíně 6 místo 1 a v městské části Brno-střed 7 místo 3. Z Prahy 15, kde měli pět lidí, zmizeli, protože tam letos nekandidovali.
| Město | ODS | KDU-ČSL | TOP 09 | STAN | Piráti | Zelení |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Praha | 10 → 11 | 2 → 0 | 7 → 6 | 5 → 17 | 13 → 7 | – |
| Brno | 12 → 9 | 5 → 10 | 4 → 3 | 5 → 8 | 4 → 3 | 2 → 5 |
| Ostrava | 5 → 9 | 3 → 3 | 1 → 1 | 1 → 7 | 3 → 0 | – |
| Plzeň | 9 → 8 | 3 → 2 | 3 → 2 | 4 → 10 | 4 → 0 | – |
| Liberec | 3 → 0 | 1 → 0 | 1 → 0 | – | 2 → 2 | 6 → 4 |
| Olomouc | 5 → 4 | 3 → 4 | 2 → 3 | 2 → 9 | 3 → 0 | – |
| České Budějovice | 16 → 4 | 2 → 2 | 1 → 1 | 0 → 3 | 3 → 6 | – |
| Hradec Králové | 5 → 4 | 0 → 1 | 2 → 4 | 0 → 5 | 4 → 1 | 0 → 2 |
| Pardubice | 6 → 6 | 1 → 2 | 2 → 1 | 0 → 5 | 3 → 3 | 1 → 0 |
| Ústí nad Labem | 4 → 2 | 0 → 1 | 0 → 2 | 0 → 3 | 3 → 4 | 2 → 1 |
| Zlín | 7 → 4 | 3 → 3 | 0 → 1 | 3 → 9 | 3 → 2 | – |
| Karlovy Vary | 3 → 2 | 1 → 1 | 0 → 1 | 2 → 6 | 2 → 3 | – |
| Jihlava | 7 → 9 | 4 → 5 | 0 → 2 | 4 → 5 | 1 → 2 | – |
Zastupitelstva krajských měst, zastupitelé podle navrhující strany před volbami → po nich; pomlčka = strana tu nemá zastupitele ani dřív, ani teď. Zdroj: volby.gov.cz, registry kandidátů a mandátů komunálních voleb 2022 a 2026.
Co čísla neříkají
Počet zastupitelů, které strana navrhla, není totéž co počet členů strany na radnicích. Strany navrhují i nestraníky: z 1 810 zastupitelů, které navrhl STAN, nejsou členy hnutí 1 297, z 2 722 zastupitelů KDU-ČSL 1 823 a z 1 721 zastupitelů ODS 652. Opačně se do zastupitelstev dostali i členové stran, které navrhl někdo jiný, obvykle místní sdružení. Letos to bylo 90 členů ODS, 119 členů KDU-ČSL, 50 členů STAN, 39 členů TOP 09, 33 Zelených a 30 Pirátů. Do čísel v článku je nepočítáme, stejně jako u vládních stran.
Společné kandidátky přiřazujeme podle toho, kdo kandidáta navrhl. V Ústí nad Labem například kandidovaly TOP 09, STAN, Piráti a Zelení na společné kandidátce JEDNO ÚSTÍ, která získala 22 z 37 mandátů. Každý z nich započítáváme straně, která daného zvoleného navrhla.
Shodu lidí z let 2022 a 2026 hledáme podle jména, příjmení a věku ve stejném zastupitelstvu, protože registry nemají jednotné označení osoby. Kdo si mezitím změnil příjmení, se v našem srovnání jeví jako nový člověk, počty znovu zvolených jsou proto spíš spodní odhad.
Data jsou ze stavu po sečtení 11. 10. 2026. Kde soud volby zneplatní nebo se bude volit znovu, mohou se jednotlivá čísla ještě změnit. Postup výpočtu včetně skriptu je u článku v repozitáři DataTimes.







